کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ( wallpaper,wall covering ) :

کاغذ دیواری پوشش تزیینی است که برای پوشش دادن سطوح دیوارهای داخلی در ساختمان‌ها استفاده می‌شود؛ کاغذ دیواری یکی از جنبه‌های طراحی داخلی به شمار می‌آید. این نوع پوشش بیشتر به صورت رول و یا به صورت متری فروخته  می‌شود و با چسباندن روی دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذ دیواری ها می‌توانند ساده ، به صورت نقاشی یا به صورت بافته‌شده (مانند آنگلیپتا) و یا با الگوهای گرافیکی ساخته شده‌ باشند.

روش‌های چاپ کاغذ دیواری شامل چاپ سطحی، چاپ به‌وسیله حکاکی، چاپ سیلک ابریشمی، چاپ به صورت دیجیتالی و یا چاپ به وسیله ماشین چاپ چرخشی است.

کاغذ دیواری از منسوج نبافته (نان وون ): مواد تشکیل دهنده ی الیاف فیبر سلولوزی بلند و الیاف نساجی در دستگاه کاغذ تولید شده است. این شبکه به وسیله مواد آکرلیک تقویت شده وبه کمک رنگ دانه ‌ها یک نوع تاری ایجاد  می‌کنند. افزودنی‌های خاص هم جهت ایجاد رطوبت، استحکام و قدرت جذب مورد استفاده قرار می‌گیرند. غیر بافته شده‌ها موادی را ایجاد کردند که از لحاظ ابعاد و اندازه تغییر شکل نمی‌دهد؛ بنابراین رطوبت مانند چسبی عمل می‌کند که بتوان کاغذ را بر روی دیوار نصب نمود. این تکنیک بسیار در وقت نصاب صرفه جویی نموده و نصاب دیگر نیازی به دوباره چسب زدن کاغذ و منتظر ماندن برای تکه بعدی حین نصب ندارد. کاغذهای غیر بافته شده نصب بسیارآسانی دارند و دوباره نیز قابل استفاده می‌باشند. زیرا حالت خود را به خاطر مواد چسبنده‌ای که در پشت کاغذ هست از دست نمی‌دهند، مواقعی که نیاز به برداشتن کاغذ جهت انجام برخی امور مانند تعمیر سیستم تأسیسات و برق که پشت کاغذ در دیوار تعبیه شده‌اند است، می‌توان کاغذ را از دیوار جدا نموده و دوباره نصب نمود.

کاغذ با روکشوینیل:  این کاغذ دیواری ماده‌ای کاغذی دارد که بر روی آن رویه طرحدار با نمونه وینیل آکرلیک و یا پلی وینیل کلراد (پی وی سی) اسپری و یا روکش شده است. این نمونه از از کاغذها در دسته کاغذهای با قابلیت شستشو و ضد لک طبقه‌بندی میشوند و برای اکثر فضاها قابل استفاده می‌باشند. این نمونها زنمونه ساده آن بسیار در برابرچربی و رطوبت مقاومتر است وحتی برای استفاده در آشپزخانه ها نیز مناسب است.

روکش پارچه‌ای:  این کاغذ دیواری یک ماده سبک وینیل از آکرلیک و یا وینیل مایع دارد. لایه طرحدار آن روی این روکش چاپ شده است.  عموماً این کاغذ سبکتر است و برای استفاده در فضاهایی که رطوبت کمتری دارند مانند نشیمن مناسب است.

کاغذ با وینیل سخت و جامد: این نوع از کاغذ دیواری‌ها یک لایه کاغذی لمینیت شده توسط یک روکش وینیلی جامد پوشش می‌دهد.

این نمونه کاغذها از آنجاییکه سطح طرح دار آنها روکش وینیلی بسیار قوی دارند کاملاً مقاوم هستند. این کاغذها هم در دسته‌بندی کاغذهای قابل شستشو و قابل کنده شدن قرار می‌گیرند. کاغذی با روکش وینیل جامد یا سخت در بسیاری از محیط‌های خانه که ممکن است رطوبت و چربی و لکه بگیرد قابل استفاده می‌باشد اما جهت استفاده در کارگاه‌ها و انباری‌ها و محیط‌هایی که تماس فیزیکی با کاغذ ایجاد می‌شود  مناسب نمی‌باشند.

کاغذهای وینیل فابریک بک :در این کاغذها لایه‌ای پوشیده از وینیل سخت روی سطح دکوراتیوشان لمینیت شده است. انواع اصلی آن در زیر معرفی شده‌اند:

 • وینیل سخت یا جامد: این کاغذ شامل یک نوار وینیلی است که بر روی لایه پارچه‌ای یا کاغذی لمینیت شده است ؛ وعموما ًبسیار مقاومتر از نمونه‌هایی است که در بالا به آن اشاره شد زیرا وینیل از نوع جامد است و از نوع مایع آن استفاده نشده است. این گونه کاغذها برای مشتریانی که به دنبال کاغذ صد در صد قابل شستشو، ضد لک و مقاوم می‌گردند مناسب است.
 • کاغذی: این نمونه از کاغذها اشاره دارد به انواع کاغذ دیواری‌هایی که پایه کاغذی دارندکه سطح طرحدار بر روی آنها چاپ می‌شود.  درست است، کاغذها روکش نشده‌اند، اما برخی روکشی دارند که بر روی جوهر کشیده شده و از آن محافظت می‌کند.
 • کاغذهای وینیلی نون وون (غیر بافته شده): این کاغذها از یک کاغذ نون وون با یک صفحه وینیلی تشکیل شده‌اند. زیرا آنها درمقابل آب بسیار مقاوم و غیر قابل نفوذ هستند ،عمدتاً از این کاغذ می‌توان درحمام وآشپزخانه استفاده نمود.

*كاغذهاي ديواري از لحاظ نوع جنس پشت كاغذ ، به 2 دسته تقسيم ميشوند :

پشت اليافي   Fiber back (در هنگام کندن کاغذ زیر سازی دیوار را خراب نمی کند.)

پشت كاغذي Paper back(در هنگام کندن کاغذ زیر سازی دیوار را خراب می کند.)

كاغذديواري ها در عرض ها و طول هاي گوناگون از سوي كارخانجات جهت كاربري هاي گوناگون توليد و عرضه مي گردد برخي از عرض هاي متداول 53 ، 68 ، 70 و 100 سانتی متر در طول 10 یا 15 متر می باشند و همچنین ضخامت كاغذديواري ها نيز از mm 1 تا mm 1.8 متغيير مي باشد. البته برخی از کشورها از ابعاد خاصی برای تولیدات خود استفاده میکنند.

*از ويژگي هاي كاغذديواري هاي مرغوب مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

– قابليت شستشوي كامل حتي با مواد شوينده خانگي داشته باشد.(در كاغذديواري هاي با روكش وينيل) ضد خش بوده و براحتي پاره نگردد.

– مقاومت بسيار بالا در برابر كشش و گسيختگي و جهت استفاده بر روي ديوارهاي Dry wall بسيار مناسب مي باشد.

– قابليت ترميم و اصلاح بسيار آسان و ساده اي و در صورت خرابي يک قسمت نياز به تعويض كامل آن قطعه كاغذ ديواري نمي باشد و ترميم در همان بخش آسيب ديده صورت مي پذيرد.

– طبق استاندارد حريق B1-M1 توليد و در برابر حريق مقاومت بالايي داشته باشد( كندسوز مي باشد ) و دامنه آتش را گسترش نمي دهد.

– كاملا” ضد آلرژي و هايژنيک بوده ، بو و گردوغبار را به خود جذب ننمايد.

– پس از نصب و اجرا سطحي كاملا” بدون درز را ايجاد نمايد. (بستگي به نوع طرح نيز دارد)

– سرعت اجرايي بسيار بالايي داشته باشد.

– طول عمر مفيد بسيار بالايي داشته باشد.

– در برابر تغيير رنگ و تابش مستقيم نور خورشيد مقاومت بالايي داشته باشد.

*برای انتخاب کاغذ دیواری موارد زیر را مورد توجه قرار دهید :

 • اگر کاغذ دیواری به صورت منظره است، فقط یکی از دیوارها را با آن تزیین کنید.
 • هرچه طرح کاغذ دیواری ریزتر باشد، فضای اتاق بزرگ‌تر نشان داده خواهد شد.
 • برای جاهای کوچک از کاغذ دیواری ساده و روشن استفاده نمائید.
 • بعضی از آن‌ها اکوستیک بوده و به کاهش صدا کمک می‌کنند.
 • پیش از خرید اندازه دقیق و میزان کاغذ دیواری مورد نیاز را محاسبه کنید.
 • سعی کنید کاغذ دیواری‌ها قابل شستشو و پوشش آن‌ها حتی الامکان از مواد طبیعی مانند الیاف پنبه، ابریشم، مواد سلولزی و منسوجات یا فاقد هر گونه مواد شیمیایی باشند.
 • با استفاده از طرح‌های عمودی می‌توانید دیوارها را بلندتر جلوه داده و انگار سقف در فاصله‌ای مرتفع‌تر از ارتفاع واقعی‌اش قرار گرفته است.
 • به یاد داشته باشید که اگر الگوی کاغذدیواری‌تان خیلی نزدیک به هم و مرتب در خطوط افقی و عمودی قرار داشته باشد، نقش کاغذدیواری بر جلوه محیط غلبه خواهد کرد؛ به نحوی که مبلمان و و سایل داخل اتاق کمتر دیده می‌شوند.
 • با طرح‌های قطری و زیگزاگ می‌توانید محیط را زنده‌ و پویا جلوه ‌دهید. چنین طرح‌هایی به عنوان طرح‌های انرژی‌زا شناخته می‌شوند.
 • با استفاده از کاغذدیواری‌هایی که طرح‌های شلوغ و گُل‌دار دارند، می‌توانید فضا را کوچک‌تر نشان دهید.
 • با استفاده از طرح‌های افقی، می‌توانید خانه را وسیع‌تر و پهن‌تر از آنچه که هست، نشان ‌داده و در عین حال، با ایجاد خطای دید، سقف را به کف نزدیک‌تر نشان دهید.

برخی از علائم معرف مشخصات فنی کاغذ دیواری :